Boronafalú ház a mának...
Azt ígértem, hogy a héten a mi kultúránkkal fogunk foglalkozni. Az alábbi képek külföldről valók, az építésmód azonban ősi, mellyel már a honfoglaló magyarság is megismerkedett. A kora Árpád-kor földvárai monumentális földsáncait boronafallal fogatták össze. A magyar népi kultúrában a 18-19. századig általánosan elterjedt építési technika volt, természetesen azokon a vidékeken, ahol fellelhető volt a hozzá szükséges faanyag, így elsősorban a hegyvidékeken, dombságokon.
Ma nagy divatja van a gerenda- és rönkházaknak. Magam is nagy rajongójuk vagyok, ám sokkal kevésbé kápráztat el a modern technológia, mint a régi csapolási, lapolási, illesztési, szigetelési stb. technikák. Éppen ezért egy olyan házat mutatok be, ami szoros összhangban van a természettel, készíttetői törekedtek a hagyományos formák tartására és a harmóniára. A faanyagot a lábon elszáradt óriási fenyőfákból gyűjtötték. Sokaknak biztos ismerősek lesznek a képek, pár hónapja a Gerendaházak magazinban is szerepelt ez a ház.
A hiúz prém nekem nem illik a képbe |
Képek forrása |
nekem is SOK kicsit ennyi fa!megjegyzem,a havasokban levő faházunk töredéke csak...ott viszont egy klassz csikóskemence adja a meleget!Nem beszélve arról..hogy milyen jó ,hűvös ilyenkor nyáron!sosem felejtem el ,amikor a falubeli szomszédasszonyunk tól kaptunk tejet,amit letettünk aludni!Finom,Hűvös,üditő,mennyei lett!Imádok ott lenni!van egy őrségi házikó..amit KÉZZEL munkáltak..kikeresem ,elküldöm!Jó?..
VálaszTörlésMegköszönöm! Nem olyan sokára én is nekilátok egy faháznak... de úgyis látni fogjátok!
VálaszTörlés